18-10-2018

Zwyczaje kulinarne Hiszpanów

Kuchnia śródziemnomorska cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Poproszeni o pierwsze skojarzenia z kuchnią hiszpańską zapewne wymienilibyśmy dużą ilość ryb oraz owoców morza, a także wino serwowane do obiadu. Czy to jednak wszystko, z czym można utożsamić kuchnię jednego z najbardziej słonecznych i najpiękniejszych krajów europejskich? Oczywiście, że nie. Kuchnia hiszpańska to wiele rytuałów, które w Polsce nierzadko mogłyby szokować, jednak dla Hiszpanów są czymś zupełnie normalnym, bez czego nie wyobrażają sobie codziennego spożywania posiłków. 

Najpopularniejsze hiszpańskie jedzenie

Jak już ustaliliśmy, w Hiszpanii na porządku dziennym są owoce morza oraz ryby. Je się ich zdecydowanie więcej niż w naszym kraju, a w sklepach można znaleźć piękne okazy ryb w całości, które na oczach klientów są patroszone i filetowane. Ponadto Hiszpanie niezwykle cenią sobie warzywa, które również starają się spożywać jak najczęściej. Dodatkowo bardzo popularne są cytrusy, które świetnie gaszą pragnienie, a także typowa dla tej kuchni suszona kiełbasa robiona z wieprzowiny, a następnie przyprawiana papryką, czyli chorizo. 

Nietypowe dla Polaków śniadanie

W Polsce śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zaleca się, aby był on jak najbardziej syty i pożywny, a co za tym idzie - dostarczał niezbędnych substancji odżywczych na cały dzień. W Hiszpanii jest zupełnie inaczej. Śniadanie to przede wszystkim kawa, a w przypadku dzieci kakao. Do tego często dodawane są ciasteczka, których szeroki wybór na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Owe ciasteczka moczone są w kawie lub kakao i uważane za niezwykle wartościowy pierwszy posiłek w ciągu dnia. 

Lunch podzielony na dwa

Zupy w Hiszpanii nie cieszą się popularnością, chyba, że mowa o kremach. Główną rolę odgrywa jednak popularne u nas drugie danie, z tym, że tutaj podzielone jest na dwa. Pierwsze obejmuje sałatkę lub warzywa podawane na ciepło, drugie z kolei to samo mięso lub ryby. Warto również zauważyć, że Hiszpanie bardzo cenią sobie chleb i wykorzystują go praktycznie do wszystkiego - nierzadko również w połączeniu z ziemniakami. 

Obfita kolacja

Kolacja jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i może być serwowana nawet do godziny 23. Syte potrawy podawane są na ciepło i spożywane w towarzystwie całej rodziny. 

Poznaj hiszpańskie rytuały kulinarne

Jeżeli zaciekawiły Państwa hiszpańskie rytuały, które chcielibyście poznać bliżej, zachęcamy do odwiedzenia naszego obiektu. Prowadzona przez nas restauracja to miejsce na terenie miasta Warszawa, w którym zjecie dobry, nawiązujący do hiszpańskich tradycji posiłek, który będziecie mogli popić najlepszymi trunkami. Zapraszamy.

Rezerwacja stolika