14-09-2018

Zalety zdrowotne kuchni hiszpańskiej

Kuchnia hiszpańska od lat wiedzie prym wśród europejskich smaków. Potrawy, które przyrządzają każdego dnia mieszkańcy największego kraju Półwyspu Iberyjskiego są znane niemal w każdym zakątku Europy, nie tylko ze względu na wyjątkowy smak i połączenia produktów, ale również z uwagi na swoje walory zdrowotne. Początkowo tapas serwowano głównie w Andaluzji, jednak z biegiem czasu, pokochały je wszystkie regiony Hiszpanii. Teraz można dostać je dosłownie wszędzie - nawet w Polsce.

Słynne tapas

Kuchnia hiszpańska słynie z tapas - niewielkich przekąsek, które Hiszpanie uwielbiają zajadać do drinków, piwa czy ich ulubionego wina. Tapas je się szybko i bardzo nieformalnie - często stając jedynie przy barze, nawet nie siadając. Bardzo podobnie Włosi traktują u siebie poranny rytuał picia kawy i przegryzania słodkiej bułeczki. Wśród najsłynniejszych hiszpańskich tapas znajdują się przede wszystkim szynka Serrano, oliwki w zalewie i ziołach, anchois podawane na kilka sposobów, deski słynnych hiszpańskich serów i różne rodzaje ryb i owoców morza. Warto zwrócić uwagę, że tapas serwowane są w dwóch wersjach - zarówno na ciepło jak i na zimno. Niewielkie przystawki pozwalają zaspokoić głód i nie sprawiają uczucia przejedzenia. To w kulturze hiszpańskojęzycznej ceni się najbardziej - posiłki są częste, a niekoniecznie obfite. Dzięki temu Hiszpanie mają zawsze dużo energii i nie czują się zmęczeni, a użyte do tapas ostre przyprawy przyspieszają ich metabolizm. Rozwiązanie to przyjęło się rownież ze względu na panujące w Hiszpanii upały - tapas zaspokaja głód, który w gorące dni jest zdecydowanie mniejszy. Ciekawostką dla kuchni hiszpańskiej jest fakt, że to samo danie można często zamówić zarówno w wersji mniejszej - czyli tapas, jak i oryginalnej, jako normalne danie główne. 

Kuchnia hiszpańska w Polsce

Mówi się, że Warszawa to miejsce w którym kuchnia hiszpańska zadomowiła się na dobre. Restauracja tego typu to najlepszy wybór nie tylko na spotkania z przyjaciółmi czy rodziną, ale również spotkania firmowe. To świetna okazja do skosztowania nowych, często nieznanych smaków dań wytrawnych, jak tradycyjne gazpacho, pieczone ryby z których słynie Hiszpania, tortilla czy smażone na głębokim tłuszczu kalmary. W kuchni śródziemnomorskiej tamtego regionu doskonałe są również desery wśród których najpopularniejsze będą z pewnością gorące i chrupiące churros z czekoladą. Słodka przekąska jest idealna do kawy, koniecznie mocnej, bez mleka i cukru. Już sama słodycz deseru wystarczy, aby zaspokoić kupki smakowe miłośników słodkości.

Rezerwacja stolika