18-07-2018

Wina półwytrawne, półsłodkie i słodkie – które wybrać do jakich dań?

Głównym czynnikiem wyboru musi być danie główne, by wino dopełniało jego smak. Na początku zapoznajmy się z ogólnymi zasadami podawania winna.

 

Podawanie win – podstawowe zasady


Przy obsługiwaniu gości, czy to w domu, czy też w restauracji obowiązują takie same zasady. Do wina zawsze używamy wyłącznie kieliszków z gładkiego i przezroczystego szkła. Wina podajemy w następującej kolejności:
    • wino białe przed czerwonym,
    • wino lżejsze przed cięższym,
    • wino młodsze przed starszym,
    • wino wytrawne przed słodkim,
    • wino gorsze przed lepszymi.


Podawane wina muszą mieć odpowiednią temperaturę. Do potraw takich jak zupy, jajka, karczochy czy czekolada nie podajemy wina. Także do potraw zawierających ocet nie pijemy wina.


Jak łączyć wina i potrawy


Wytrawne wina białe, szczególnie te kwaśniejsze przyjęło podawać się przed posiłkiem. Różowe i białe można także podawać do ryb. Doskonałym przykładem takiego dania może być Turbot z grilla z młodymi ziemniakami. Wspaniale do niego pasuje wino białe. Powinno być delikatnie schłodzone, najlepiej, gdy osiąga temperaturę pomiędzy 8 a 12 stopni Celsjusza. Gdy jest cieplejsze, traci swoje orzeźwiające właściwości, a bukiet zostaje zdominowany przez zapach alkoholu. Podajemy je w kieliszkach prostych, wyższych niż te do wina czerwonego. Natomiast półwytrawne wina białe możemy bez obaw podawać to potraw z ryb, np do pieczonej dorady ze szparagami, do potraw z białego mięsa, drobiu oraz grzybów. Jednak w tej ostatniej kategorii jest wyjątek. Wina białego nie podajemy do dań z prawdziwkami. Półsłodkie wina różowe zwykle podaje się do deserów. Wszelkie wina słodkie nadają się jako dopełnienie deserów. Wina czerwone podaje się do czerwonego mięsa np. do polędwicy wołowej oraz do ostrzejszych serów. Słodkie wina powinny być podawane chłodniejsze od białych, bo w temperaturze około 6 do 8 stopni Celsjusza. Do ich spożywania używamy małych kieliszków, zwężających się od dołu ku górze.


Odstępstwa od reguły


Przy wyborze i podawaniu win, musimy także poza wcześniej wspomnianymi zasadami zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Po pierwsze wiele tych zasad zostaje pominiętych, gdy do czynienia mamy z potrawami lokalnych kuchni. Przyjęło się do regionalnych dań podawać wina wytwarzane w danej okolicy. Dlatego w krajach basenu Morza Śródziemnego, potrawom przygotowanym z owoców morza towarzyszą od zawsze wina czerwone z tamtejszych winnic. A w niektórych rejonach gdzie dominuje ciężka i tłusta kuchnia, pije się wino białe, np. w Alzacji, która znana jest z produkcji doskonałych win białych. Kolejna niepisana zasada, według której dobieramy wina do naszych potraw to taka, że wino musi być w kontraście z potrawą lub w zgodzie z nią. Czyli tak naprawdę wybór wina powinien być określony przez nasze poczucie smaku, gust i charakter potrawy, jaka będzie podana.

Wybór odpowiedniego wina już dawno przestał być sprawą łatwą. Nie ma już żelaznych zasad, których należy przestrzegać za wszelką cenę. Wino ma pomóc nam odpocząć po posiłku i pozwolić łatwiej spalać kalorie. Najlepiej jest kierować się własnym gustem lub zdać się na zdanie obsługującego nas  sommeliera. Są to osoby o dużej wiedzy i podpowiedzą nam jaki rodzaj wina wybrać, by z pełni cieszyć się smakiem dania i nie popełnić błędu przy stole. W końcu czas spędzony na posiłku z najbliższymi ma być czasem relaksu i przyjemnych wrażeń kulinarnych.

Rezerwacja stolika