BLOG

Rodzaje steków
26-03-2018

Dobry stek to nie tylko wyjątkowo smaczne danie, ale też wartościowe składniki, cenione zwłaszcza przez osoby dbające o linię. Chude mięso wołowe wybierane do przygotowania steków, rostbef lub polędwica, zawierają bowiem niewiele kalorii, a najwięcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Jakie wartości odżywcze mają steki, dlaczego warto je jeść, a także, jakie rodzaje mięsa na steki należy wybierać – zdradzamy w poniższym artykule.

Wołowina Kobe
26-03-2018

Mięso wołowe dostaniemy obecnie w każdym sklepie, jednak może mieć ono różną jakość, wpływającą na smak steków, o czym doskonale wiedzą smakosze tego dania. Najbardziej cenionym przez nich, ale też najdroższym mięsem wołowym na świecie jest wołowina Kobe pochodząca od krów Wagyu nazywanych najbardziej rozpieszczanymi krowami świata.

Stopnie wysmażenia steków
26-03-2018

O doskonałości steków decyduje nie tylko najlepszy gatunek mięsa, ale także stopień jego wysmażenia. Temperatura smażenia oraz czas dają odmienny smak, zapach i wygląd, który doceniają prawdziwi smakosze tego dania. W jaki sposób należy więc przygotować odpowiednio mięso na steki do smażenia i jakie są rodzaje wysmażenia - przybliżamy w tym artykule.

Rezerwacja stolika