21-09-2018

Pomysły na tapas - czyli jak zrobić hiszpańskie tapas?

Z pewnością każdy, kto chociaż raz miał okazję odwiedzić słoneczną Hiszpanię lub interesuje się kuchnią z tego regionu, słyszał o Tapas, czyli przystawkach charakterystycznych dla gastronomi z półwyspu iberyjskiego. Są to małe przekąski, które podaje się między posiłkami, a w ich skład może być naprawdę różny. Tapas podawane są, jako miks oliwek zalanych ziołami, tuńczyk w oliwie, deska serów lub wędlin, tatar wołowy, a nawet Anchoa na pomidorze. W nieco bardziej zaawansowanych wersjach może być to różnorodna kombinacja, w której główną rolę odgrywają krewetki, a nawet ośmiornica.


Hiszpańska kuchnia w Twoim domu! 
A co gdyby tak Tapas zrobić we własnym domu i poczuć śródziemnomorski klimat? Hiszpańska przekąska może pełnić funkcje przystawki do obiadu w Polsce oraz być idealnym dopełnieniem imprezy ze znajomymi w mieście Warszawa. Może ciężko będzie wykonać wersje z ośmiornicą, aczkolwiek krewetki są już jak najbardziej w zasięgu. Wystarczy zalać rozmrożone krewetki oliwą, przyprawić wedle uznania i wrzucić na rozgrzaną patelnię na kilka minut. Tapas podawać z pieczywem np. bagietką i masłem czosnkowym. To bardzo szybki sposób na wyśmienite Tapas, które z pewnością zachwyci wszystkich przy stole.


Puść wodzę fantazji 
Kuchnia to przede wszystkim miejsce na eksperymenty, dlatego warto czasami puścić wodzę fantazji. Dobrym pomysłem może być stworzenie deski serów. Taka przystawka idealnie pasuje do wina. Nikt nie powiedział, że autorskie Tapas muszą tworzyć oryginalne sery hiszpańskie czy włoskie. Taką przystawkę można z powodzeniem skompletować na bazie serów dostępnych w polskich sklepach. 


Tapas bar dla wegan
Danie może również występować w wersji wegańskiej, a w tym przypadku w skład wchodzą głównie warzywa. Dobrze jest skomponować oliwki z pomidorami, cukinią, ćwiartkami ziemniaków, papryką, a nawet mango. Pomysłowość jest w tym przypadku kluczem do sukcesu, a łączenie smaków może pozwolić na stworzenie wyjątkowego Tapas, które będzie autorskim daniem popisowym.


Jeśli chodzi o przepisy na Tapas, to właściwie nie ma w tym przypadku ograniczeń. Można wykorzystać pieczywo i stworzyć coś na wzór małych kanapeczek. Kluczowa w tym przypadku jest kompozycja, która powinna charakteryzować się wyrazistym i ostrym smakiem. Tapas podajemy raczej na ostro, w wersji z elementami smażonymi, gotowanymi, bądź surowymi. Bardzo dobrze wykorzystać mięso wieprzowe, różnego rodzaju wędliny lub np. kiełbasę. Liczy się wyczucie i odpowiedni dobór składników, które wspólnie stworzą prawdziwe arcydzieło kulinarne. Zapraszamy także do skosztowania tapas w naszej restauracji!

Rezerwacja stolika