22-08-2018

Kuchnia hiszpańska - co warto spróbować?

Kuchnia hiszpańska, podobnie jak wiele innych z okolic basenu Morza Śródziemnego, cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Poznajemy ją w trakcie wakacyjnych wyjazdów, nic więc dziwnego, że potrawy z hiszpańskiego menu chętnie jadamy także poza tym okresem, przypominając sobie beztroskie dni wypoczynku. Jakość jedzenia i staranne przygotowanie jest jednym z powodów, dla którego wielu słynnych szefów kuchni pochodzi właśnie z Hiszpanii, a stoliki w najbardziej cenionych restauracjach w Kraju Basków lub Katalonii trzeba rezerwować z rocznym wyprzedzeniem. Jeśli chcemy więc spróbować znakomitych specjałów rodem z kuchni hiszpańskiej, a nie uśmiecha nam się tak długie oczekiwanie na stolik lub nie kroi nam się akurat wyjazd w te rejony - warto wybrać się do restauracji Ole! znajdującej się w mieście Warszawa, która gwarantuje smakową podróż po hiszpańskich smakach.

W restauracji Ole! znajdziemy tak tradycyjne formy podawania hiszpańskich przysmaków, jakimi są tapas - przystawki serwowane w niewielkich porcjach w wielu barach, po których wędrówki należą do stałego elementu wyprawy do Hiszpanii. Pochodzenie tej tradycji jest różnie tłumaczone. Według niektórych, rozkaz serwowania wina z niewielkimi porcjami jedzenia wydał władca Hiszpanii, król Alfons Mądry, rządzący tym krajem w XIII wieku. Choroba spowodowała, że był on w stanie spożywać jedynie drobne przekąski, zapijając je właśnie winem. Według innych opowieści, tradycja serwowania tapas wywodzi się z chłopskich posiłków, które zaspokajały szybko głód i dawały energię do dalszej intensywnej pracy lub z kultury Maurów. Sama nazwa tapas pochodzi od hiszpańskiego tapa - przykrywki z chleba z mięsem lub serem, którą nakrywano kieliszek z winem, aby nie wpadły do niego żadne owady. Niezależnie od pochodzenia tych małych dań, cieszą się one nieustającą popularnością wśród rodowitych Hiszpanów i turystów. W restauracji Ole! można spróbować ich w wersji na zimno lub ciepło. Wśród tych pierwszych znajdują się m.in. szynka Serrano z salmorejo, ręcznie krojona Jamon Joselito Bellota czy sery Manchego. Ciepłe tapas to z kolei m.in. owoce morza czy boczniaki z szynką Joselito.

To jednak nie koniec specjalności kuchni hiszpańskiej, jakie serwuje restauracja Ole! Idealne na spotkania biznesowe czy lunch będą hiszpańskie zupy: gazpacho, krewetkowa lub fabada asturiana. Wielbicieli mięsa o najlepszym smaku zapraszamy natomiast na wyborne steki smażone ze słynnej wołowiny z krów Kobe z Japonii, które dla uzyskania najwyższej jakości poddawane są specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Rezerwacja stolika