11-10-2018

Hiszpania co warto zobaczyć?

Hiszpania to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów europejskich. Ceniona jest nie tylko ze względu na przyjazny, ciepły klimat, urokliwe krajobrazy i niezwykłe zabytki, ale także smakowitą kuchnię, której specjalnością są m.in. tapas i inne przysmaki. Jakie miasta są szczególnie warte odwiedzenia w Hiszpanii i na jakie jej atrakcje turystyczne warto zwrócić uwagę?

Tajemnice Barcelony
Barcelona - stolica regionu Katalonii - to miasto, którego nie może zabraknąć na naszym szlaku turystycznym, jeśli planujemy wizytę w Hiszpanii. Jej urodę sławił m.in. Carlos Ruiz Zafon w cyklu powieściowym rozpoczętym przez "Miasto książek". Jego śladami wędrują współcześnie turyści zafascynowani cyklem opisującym ukryte w Barcelonie miasto wszystkich kiedykolwiek napisanych, a zapomnianych od lat książek, odwiedzając m.in. Ramblę - ulicę prowadzącą do portu czy gotycką starówkę z plątaniną wąskich uliczek i piękną średniowieczną katedrą. Niezwykłym doznaniem jest również zwiedzanie Sagrada Familia - jednej z budowli Antoniego Gaudiego, znanego z dziwacznych, surrealistycznych projektów przypominających momentami naturalne rośliny lub skały.

Sewilla - gorąca stolica Andaluzji
Specyficzne hiszpańskie połączenie kultury europejskiej z arabską widoczne jest najlepiej w Sewilli, będącej stolicą Andaluzji. Do największych atrakcji Sewilli zaliczane są m.in. arabski alkazar, największa hiszpańska katedra wybudowana na miejscu dawnego meczetu, Złota Wieża i spektakularny Plaza Espana z ławeczkami zdobionymi przepięknymi azulejos.

Madryt dla miłośników sztuki
Śródziemnomorska wędrówka po Hiszpanii dla wielbicieli sztuk pięknych nie może ominąć Madrytu, który nie ma może uroku Barcelony czy Sewilli, ale za to może pochwalić się wspaniałym zbiorami muzealnymi. Wizyta w Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Sztuki Współczesnej Reina Sofía pozwoli na podziwianie mistrzowskich kolekcji sztuki europejskiej.

Smaki Hiszpanii
Wizyta w Hiszpanii nie może obyć się także bez spróbowania smakołyków charakterystycznych dla tego kraju. Kuchnia hiszpańska ma wiele do zaoferowania miłośnikom dobrego jedzenia. Wędrówka po barach z tapas - czyli przystawkami, do których podawane jest wino, należy do obowiązkowego punktu wycieczki do Hiszpanii, bez którego trudno będzie nam zrozumieć specyfikę tego kraju i jego kultury. Hiszpańskie restauracje prowadzone są przez światowej sławy szefów kuchni, a stolik w nich trzeba często rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Jeśli po powrocie z Hiszpanii tęsknicie za jej smakami, zapraszamy do Ole-restaurant specjalizującej się w kuchni środziemnomorskiej i serwującej nie tylko liczne znakomite tapas, ale również wyborne steki.

Rezerwacja stolika