26-07-2018

Co kryje się pod tajemniczą nazwą - wagyu kobe style ?

Zdajemy sobie sprawę, że steki są powszechnie cenionym daniem z uwagi na swoją pożywność i walory smakowe. Powstaje więc pytanie: co skłoniło nas do wzbogacenia menu o wywodzące się pierwotnie z Kraju Kwitnącej Wiśni danie wołowe?

 

Niestandardowa pozycja dla miłośników steków

Wołowina Wagyu Kobe Style należy do najdroższych na świecie. Jest ona produkowana z krów Kobe. Mięso to odznacza się charakterystycznym smakiem oraz bogatymi właściwościami odżywczymi. Wspomniana wołowina jest niezwykle delikatnym i aromatycznym mięsem. Subtelna konsystencja oraz oryginalne walory smakowe są zasługą specyficznej metody hodowli. Choć może wywołać to pewną konsternację, japońskie bydło z doliny Wagyu jest karmione jedynie ekologiczną paszą oraz pojone lokalnym piwem. Ten niekonwencjonalny zabieg ma na celu proporcjonalne rozprowadzenie tłuszczu w klatce mięśniowej.

Co ciekawe, aby zapobiec nadmiernej ospałości bydła, hodowcy dbają o to, aby krowy były regularnie masowane. Sama technika masażu również jest niezwykle oryginalna. Najpierw, hodowca zatrzymuje bowiem w swoich ustach sake. Po pewnym czasie wypluwa ten japoński alkohol na zwierzę, następnie aplikuje napój równomiernie na powierzchnię skóry krowy. Co istotne, farmer wmasowuje sake w ciało zwierzęcia, używając specjalnie do tego celu przeznaczonych zrobionych z trawy rękawic. Na tym jednak nie koniec ekstrawagancji. Aby zapewnić bydłu odpowiedni relaks, hodowcy włączają muzykę klasyczną. Tak niekonwencjonalne metody hodowli w połączeniu z humanitarnym ubojem sprawia, że mięso krów Kobe obfituje w zbawienne dla ludzkiego organizmu składniki odżywcze. Należą do nich między innymi kwasy omega-3, które występują w podobnych proporcjach, jak w przypadku ryb oraz małż. Oryginalny pomysł na produkcję wołowiny znalazł także zwolenników w innych krajach. Współcześnie mięso z krów Kobe wytwarza się również we Francji, Niemczech, na Wyspach Brytyjskich oraz w Australii.

 

Wołowina, która przyjęła się w kuchni z innych rejonów świata

Steki z mięsa Kobe stały się popularne również w kuchni amerykańskiej oraz hiszpańskiej. Przykładowo, zlokalizowana w Las Vegas restauracja Fleur wykorzystuje je celem skomponowania najdroższego burgera na świecie. Również nasza restauracja zdecydowała się zaproponować ten typ wołowiny klientom, którzy mają zamiar zamówić smakowity lunch, aranżując uroczyste spotkania firmowe. Oczywiście – podobnie jak w przypadku innych potraw bazujących na wołowinie – warto urozmaicić ucztę kieliszkiem dobrego alkoholu, takiego jak na przykład hiszpańskie wino czerwone. 
 

Rezerwacja stolika