12-12-2018

Bożonarodzeniowe tradycje kulinarne Hiszpanów

Boże Narodzenie obchodzone jest w Hiszpanii w nieco inny sposób niż przywykliśmy w Polsce. Wcześnie ozdabiane są domu i ulice, warto więc w okresie przedświątecznym odwiedzić ten kraj, zachwycając się pięknymi dekoracjami. Dużą wagę przykłada się przede wszystkim do społecznej roli tego święta, czyli odwiedzin bliskich i przyjaciół. Częścią Wigilii jest uliczna parada mieszkańców ubranych w ludowe stroje z przystrojonymi wstążkami zwierzętami. Dopiero po niej Hiszpanie spotykają się na kolacji w domu najstarszego członka rodziny, jednak jej menu jest zdecydowanie inne i nie postne, jak w Polsce.

Potrawy podawane w trakcie Wigilii w Hiszpanii
Wigilia to dla Hiszpanów przede wszystkim okazja do rodzinnej fiesty przy dobrym jedzeniu. Stół wigilijny jest więc obficie zastawiony potrawami także z mięsa czy owoców morza. Kolacja zaczyna się od przystawek, wśród których znajdują się pieczone pasztety, mięsa oraz wędliny, w tym obowiązkowo jamon, czyli suszona szynka będąca wręcz symbolem kulinarnym Hiszpanii dla niektórych smakoszy. Ze względu na bogate tradycje morskie Hiszpanii, na stole wigilijnym znajdują się także obowiązkowo potrawy przygotowane z owoców morza oraz ryb. Wigilijna zupa to zaś consomme, czyli rosół hiszpański, klarowny i sycący wywar z mięsa i warzyw. Głównym daniem jest natomiast pieczony indyk, prosię lub jagnię podawane z ziemniakami pokrojonymi w długie pasy, w kształcie pajd chleba, a na deser podaje się ciasto drożdżowe z dużą ilością bakalii.

Potrawy na Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii
Równie obfite są posiłki w kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia. Warto przy okazji wspomnieć, że okres ten trwa w Hiszpanii wyjątkowo długo, bo pomiędzy 22 grudnia a 6 stycznia, kiedy obchodzone są kolejne ważne w tym kraju święta, jak Fin de Año, czyli Sylwester oraz Reyes Magos - Święto Trzech Króli. Również w tym okresie podaje się sporo pieczonych mięs, m.in. kurczaka lub indyka ze śliwkami, orzechami i koniakiem, zupy warzywne, także podawane z dodatkiem mięsa oraz wiele słodkości świątecznych, z których słynie ten kraj. Znajdują się w nich andaluzyjskie ciastka, mantecados, polvorones i hojaldrinas przyrządzane ze smalcu, mąki i cynamonu, marcepan, nugat czy kandyzowane owoce. 
Do potraw podawanych w gronie rodzinnym i w domach przyjaciół odwiedzanych licznie przez Hiszpanów w okresie świętowania serwuje się także alkohol. Popularne jest lekkie, ale koniecznie dobre wino, anyżówka poprawiająca trawienie czy popularna cava - rodzaj hiszpańskiego szampana.

Wigilie firmowe w hiszpańskim stylu w Ole! Restaurant
Klimat hiszpańskich Świąt Bożego Narodzenia i pełne smaku potrawy można znaleźć w samym sercu Warszawy. Ole! Reataurant organizuje wigilie firmowe, w trakcie których podajemy specjały hiszpańskiej kuchni oraz potrawy według zamówienia naszych klientów. Zapraszamy!

Rezerwacja stolika